Znáte tajemství péče o ruce v zimě?

apply-blur-care-1368692Jak mít v zimě hebké ruce

Je tady zima a s ní i vysušené a popraskané ruce. Au! Proč to tak je a musí to tak opravdu být každou zimu? Máme pro vás z oblasti péče o ruce několik poznatků, rad a na závěr i kouzelný tip, se kterým budou vaše ruce opravdu heboučké!

Základním předpokladem hebké pokožky je dostatečná hydratace. Hydratace je v péči o ruce nepostradatelná. Nenechte se zmást některými radami – v zimě je hydratace pokožky možná ještě důležitější než v létě. Není pravda, že by snad dodaná vláha způsobovala zmrznutí částeček vody v pokožce a v důsledku pak její popraskání.

To, jak máme hydratované ruce, závisí na ochranné bariéře pokožky. Je to vlastně takový ochranný film složený z bílkovin, lipidů a olejů. Jeho účelem je chránit pokožku a to, jak to dělá, závisí taky hodně na genetických dispozicích. Můžeme tomu ovšem naštěstí trochu pomoct.

Existuje několik zásad, které vám pomohou stav hydratace pokožky na rukou výrazně zlepšit. Znáte je? Většina z nich skoro nic nestojí a některé vás svou jednoduchostí mohou dokonce překvapit. Důležité ale je začít je používat včas. Už vzniklé praskliny a vyrážky se léčí komplikovaněji.

  1. Noste rukavice. V zimě vždycky. I když třeba jenom vyběhnete ven s odpadky nebo k poštovní schránce. Nikdy nevycházejte ven s mokrýma rukama.
  2. Zvlhčujte si doma vzduch. Je to dobrá prevence vysušování pokožky, a to nejen té na rukou. Nemusíte si kupovat drahé zvlhčovače. Stačí dát k topení misku s vodou.  Když do ní navíc kápnete esenciální olej, jaký máte rádi, vytvoříte si atmosféru hřejivou nejen pro vaše ruce.
  3. Při uklízení noste gumové rukavice. Všichni to víme a jen málo z nás to dělá. Je to totiž otravné. V zimě se ale překonejte. Účinky čisticích chemikálií jsou pro ruce zničující a časté mytí rukou pokožku taky velmi vysušuje. Zdravotní sestry nebo profesionální kuchařky o tom vědí své.
  4. Mažte ruce hydratačním krémem. Ne jednou nebo dvakrát denně. Ideální dávka v zimě je pětkrát až šestkrát. Při výběru krému na ruce se přitom dívejte na jeho složení. Skvělou ingrediencí je bambucké máslo, urea, avokádový olej (ten obsahuje třeba náš intenzivní krém na ruce a nehty Kamill Intensive) nebo glycerin (zkuste třeba Glysolid). Výživný krém si můžete dokonce snadno vyrobit doma: smíchejte máslo s medem, přidat můžete i bylinky (dobře pro tento účel funguje podběl a kopřiva).
  5. Dělejte si masky na ruce. Nejen obličeji můžete dopřát obličejovou masku. Jako okamžitou záchranu pak můžete po umytí na ruce kápnout pár kapek citronu. Ten dodá pokožce vlhkost, důležité vitaminy a vyváží pH pokožky.

Speciální tip: V zimě si určitě dělejte peeling rukou

Krém na ruce se bude nejlépe vstřebávat, když z pokožky nejdřív odstraníte odumřelé kožní buňky. Máme pro vás speciální recept na peeling z Kamillu

Co budete potřebovat:

  • hnědý cukr
  • zhruba stejné množství krému Kamill
  • lžička olivového oleje
  • lžička tekutého medu

Vše dobře promíchejte a vmasírujte nejdříve do hřbetů rukou. Promasírujte i prsty a okolí nehtů, kde se hromadí odumřelé kožní buňky. Nakonec nezapomeňte promasírovat dlaně. Masáži věnujte okolo 5-10 minut, pak peeling spláchněte teplou vodou (nesmí být ani studená, ani horká). Ruce osušte a namažte výživným krémem.