Veganství v kosmetice: módní trend nebo dobrá věc?
Jste vegan nebo ne? Někdo se může dokonce při zmínce toho slova mírně otřást, protože si představí vysušeného a viditelně nezdravého jedince, který všem okolo fanaticky vnucuje svoje životní hodnoty. Ano, slovo vegan má v naší společnosti místy trochu negativní nádech.
Je to škoda. Veganství je vlastně spíš o životním stylu než o tom, jestli jíte maso, ryby a vajíčka. Nemusíte se přitom stravovat jako vegan, abyste mohli začít uvažovat o používání veganské kosmetiky. Kosmetika s označením „vegan“ by vám naopak mohla pomoct vyřešit vaše potřeby či případné problémy. Má svoje nesporné výhody.
Nejste vegan, ale veganská kosmetika může být přesně pro vás
Proč? Přesvědčit vás může hned celá řada důvodů.
Nejste vegan, ale máte citlivější pokožku.
Veganské kosmetické produkty jsou prokazatelně šetrnější, i když pořád si budete samozřejmě muset dávat pozor na složení, aby neobsahovalo některou pro vás dráždivou látku. Můžete si ale být jistí, že alergenů obsahuje méně, je velmi výživná a kvalitní.
Nejste vegan, ale zajímá vás původ toho, co používáte.
Suroviny veganské kosmetiky pocházejí z certifikovaných farem, plantáží a manufaktur. Výrobci této kosmetiky podporují ekologicky šetrnou výrobu, která často zaměstnává víc lidí než továrny. Výroba totiž bývá ruční.
Nejste vegan, ale máte rádi zvířata.
A nechcete, aby pro váš životní styl trpěla. Prostě je vám proti srsti, aby králíkům v laboratoři kapali něco do očí jen proto, aby se zjistilo, jestli vaše řasenka nedráždí. A už vůbec si na obličej nechcete mazat vedlejší produkty z mrtvých těl jatečních zvířat.
Nejste vegan, ale nemáte rádi zbytečné a nerecyklovatelné obaly.
Veganské produkty by je už ze své podstaty obsahovat neměly nebo by měly být v této oblasti značně minimalistické.
Jaký je rozdíl mezi veganskou a přírodní BIO kosmetikou
Řadě lidí pletou pojmy přírodní a veganský. Veganská kosmetika může a nemusí být přírodní a naopak. Jak to tedy je?
Veganská kosmetika má v tomto srovnání dvě základní charakteristiky: neobsahuje živočišné produkty a ve fázích výroby není v celém procesu testovaná na zvířatech. Některé její složky můžou a nemusí být chemického původu. Pozor, chemické složení nemusí být nutně na škodu.
Naopak přírodní BIO kosmetika obsahuje jen látky přírodního (tj. rostlinného nebo živočišného) původu. Její základ tvoří přírodní oleje, tuky, vosky a rostlinné výtažky, které může doplňovat mléko, med, mořská sůl nebo minerální soli. I o uchování by se měly starat pouze konzervační látky přírodního původu, jako je např. citrónová šťáva, přírodní vitamín E, rostlinné silice apod.
Pozor na záměnu přírodní BIO a přírodní kosmetiky. Pod označením „přírodní kosmetika“ se totiž můžou schovávat i produkty, které obsahují jen 1 % přírodních látek. To je totiž minimální množství pro to, aby se kosmetika mohla jako „přírodní“ uvádět. Abyste se nenapálili, sledujte vždy složení. Pomoct vám může třeba náš slovníček ingrediencí
Co do veganské kosmetiky rozhodně nepatří
V neveganské kosmetice najdete spoustu živočišných složek. Tady je seznam těch nejběžnějších, které by ta veganská obsahovat rozhodně neměla. A také tipy, jak tyto zdánlivě nepostradatelné ingredience nahradit veganskou alternativou.
Lanolin
Lanolin vylučují ovce mazovými žlázami jako ochranu před parazity a nepříznivým počasím. Lisuje se z ostříhané vlny a má podobné vlastnosti jako vazelína. Nemusíme asi ani psát, že ve velkochovech se při stříhání s ovcemi v rukavičkách zrovna nezachází. Vyzkoušejte třeba krémy Kamill na ruce s vegan certifikací z Německa, které žádný lanolin neobsahují.
Kolagen
Dříve se získával z krav, dnes hlavně z ryb. Snadno se vstřebává do pokožky, nezapáchá a většinou nezpůsobuje alergie. Tvorbu kolagenu ale podporují také pleťové oleje lisované za studena.
Propolis
Propolis neboli včelí tmel včely produkují ke stavbě úlu, je pro ně důležitým stavebním materiálem. V kosmetice se pak objevuje v zubních pastách, krémech, šamponech a dalších přípravcích. Kolik včelích úlů se ale musí zničit kvůli jedné zubní pastě?
Med
Med se v kosmetice se využívá hlavně pro své hydratační a zjemňovací účinky. Je ale také častým alergenem. Nahradit se přitom dá bambuckým máslem nebo kokosovým olejem.
Včelí vosk
Včelám slouží vosk opět jako základní stavební materiál a tepelná izolace, která je chrání před chladem. V kosmetice se pak přidává třeba do balzámů na rty nebo pleťových krémů. Jojobový olej přitom odvede v této oblasti také dobrou práci.
Sádlo
Sádlo se vyškvařuje z tukových tkání zvířat. To všichni víme. V kosmetice se používá při výrobě různých mastí, protože má hojivé účinky. Vyzkoušejte ale místo něj oleje a másla z rostlin.
Placenta
Placenta v kosmetice pochází z děloh jatečních zvířat. Má omlazujícím účinky, takže ji najdete především v pleťových krémech a regeneračních maskách. Vyzkoušejte místo ní voňavou rostlinnou masku nebo sérum.
Volba kosmetických přípravků, které používáte, je čistě na vás. Veganská kosmetika se může stát vaší podstatou i příjemnou alternativou šetrných produktů. To, že ji používáte, nemusí znamenat, že jste založením vegan. Znamená to pouze, že vám záleží na tom, co používáte, záleží vám na vás samých i na světě okolo vás.