Chraňte si svůj drink. Drogy vám do něj dají, ani si nevšimnete

Řekněme si to natvrdo. Léto = párty a zahrádky = studené drinky = příležitost vás (nebo vaši dceru, a dokonce i syna!!!) zdrogovat. Existuje ale jednoduchý trik, který vám dá klid a bezpečí.

Hlídat si skleničku nestačí

Určitě jste už slyšeli, že svoje pití nesmíte na párty, v baru nebo na narozeninové oslavě pro dvě stě lidí nechávat bez dozoru.

Hlídáte si ale svůj drink opravdu dobře? Hodit vám do něj drogy je totiž jednoduché. Pravděpodobně si toho ani nevšimnete. Dokazuje to sociální experiment Američana Joyeho Saladse. Mrkněte, jak snadno se můžete dostat do pěkného maléru! Blues opuštěné skleničky je pak hodně smutná píseň s dalekosáhlými následky.

Proč by vám někdo něco dával do pití

Na dotaz, jestli měly ženy zkušenost s tím, že jim někdo „něco“ hodil do pití, se nám na Facebooku sešla během dvou hodin víc než stovka komentářů. Většina z žen, které odpověděly, zkušenost měla, přímo osobní zkušenost uvedlo zhruba 20 % z nich. 

Mezi nejčastější místa, kde k tomu došlo, patřily bary, kluby, ale taky například maturitní plesy. Jedné ženě se to dokonce stalo na grilovací párty u kamaráda. Podobné zážitky se přitom nevyhýbají ani mužům!

Následky takové zkušenosti si ponesete celý život. Ve většině případů dojde ke znásilnění nebo vás okradou. K tomu si přidejte pořádný šrám na duši a s tím související post-traumatickou stresovou poruchu, deprese, apod.

Kapky, po kterých budete K. O.

Rohypnol už přitom dávno nefrčí. Dnes se do pití lije tzv. GHB. GHB, neboli tekutá extáze či tzv. K. O. kapky, jsou u pachatelů znásilnění velmi oblíbené. Je to čirá tekutina bez zápachu, která má slanou chuť. Nejčastěji vám ji nalijí do nápojů, kde ji nemáte šanci odhalit ochutnáním.

Účinky se projevují okamžitě, obvykle během 10–20 minut, a trvají 1–3 hodiny. Tělo látku zpracovává taky rychle, v moči ji lze detekovat maximálně 4–5 hodin po užití. Lidé, hlavně ženy, se po požití stávají ideální obětí – vypadají jako opilí (nikoliv tedy zdrogovaní), ztrácejí zábrany i schopnost se vyjadřovat. Ve vyšší dávce (20–30 mg/kg) navozuje látka spavost nebo rovnou spánek. V kombinaci s alkoholem může mít až fatální následky.

Jak si párty užít a zůstat v bezpečí

GHB v pití bezpečně odhalí náramek XANTUS. S nápadem na něj přišla pětadvacetiletá Němka Kim Eisenmannová a dovedla ji k tomu bohužel vlastní zkušenost.

Náramek Xantus se snadno používá. Stačí ho mít na zápěstí, kápnout na něj pár kapek zamíchaného nápoje a asi dvě minuty počkat. Pokud testovací pole zmodrá, je jasné, že drogu v pití máte.

Podle autorky funguje náramek i jako odstrašující prostředek. Zkuste jen tak zmínit, že máte náramek, který vás chrání před znásilňovacími drogami. Podle Kim Eisenmannové a jejích zákaznic to potenciálního pachatele spolehlivě odradí.

Náramek si objednejte třeba z našeho e-shopu a užívejte si léto naplno a v bezpečí.