6 ekologických způsobů jak zvládnout menstruaci

Proč menstruovat ekologicky

Proč se vůbec zabývat něčím takovým, jako jsou ekologické menstruační pomůcky? Počítejte s námi. Dejme tomu, že za jeden den periody použijete čtyři vložky nebo tampony. Při průměrné době menstruace 5 dnů to máme 20 vložek nebo tamponů za měsíc. To je 240 vložek nebo tamponů za rok.

Odhaduje se, že v současné době spotřebují ženy za život v průměru asi 14 000 vložek a/nebo tamponů. A teď to číslo vynásobte 3,8 miliardami. Zhruba tolik žen na Zemi žije. Děsí vás to?

Ještě ne? Taková vložka se v přírodě rozkládá 250 až 500 let. Teď už vás to děsí?

Není to jen o ekologii

Pokud patříte mezi ty otrlejší a nic to s vámi nedělá, možná vás přesvědčí jiný fakt. Běžné jednorázové menstruační pomůcky obsahují celou řadu umělých složek, balí se do plastových obalů a jsou napuštěny chemií. Velmi dobrý důvod porozhlédnout se po šetrnější variantě, že?

Jaké jsou možnosti

Posledních osmdesát let se na trhu s hygienickými potřebami pro ženy nic moc nového nevymyslelo. Vložky jsou tenčí, tampony se staly savější, ale nic víc. Až poslední dobou se objevuje celá řada nových možností, které stojí za to zvážit.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšekMenstruační kalíšky, to už je docela klasika, která si prošla svou osvětou. Málokterá žena o nich ještě neslyšela. Vyrábějí se z kvalitního lékařského silikonu, mají různé velikosti podle různých potřeb žen a po zavedení do vaginy vydrží až 12 hodin.

Při jejich zavádění je třeba určitá praxe, což je ale stejné jako u tamponu. Kalíšek se nejdřív musí složit, pak se zavede do vaginy, kde se sám rozvine a zajistí ochranu před protečením.

Řada žen si chválí, že používání kalíšku je čisté. Stačí kalíšek vytáhnout, vylít nasbíranou menstruační tekutinu a vypláchnout. Před novou periodou je nutné kalíšek vyvařit. Při správné péči vám vydrží až 15 let! A to se vyplatí!

 

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotkyMenstruační kalhotky jsou v této oblasti asi nejnovějším hitem, alespoň tedy u nás. Ve Spojených státech si už prošly svým vývojem a experimenty, takže ty dnešní už jsou krásně tenké a prakticky nerozeznatelné od běžného spodního prádla. Můžete vybírat z více variant.

Buď jsou to kalhotky bez savého jádra, které slouží jen jako pojistka k menstruačnímu kalíšku nebo tamponu.

Dále jsou kalhotky s vyjímatelnými a vyměnitelnými savými jádry nebo měníte kalhotky celé. Takové menstruační kalhotky dokážou pojmout 10-15 ml menstruační tekutiny, což odpovídá kapacitě 2 nebo 3 vložek či tamponů. Vydrží asi 50 vyprání, tj. zhruba 2 roky. Na jednu menstruaci budete potřebovat dvoje až troje.

 

Pratelné vložky

Pratelné vložky Selena CareŘada žen si nedokáže používání látkových vložek představit. Nejde přitom o nic „odpudivého“. Stejně jako některé maminky u dětí „látkují“, můžete stejný přístup zvolit i pro sebe. Látkové vložky jsou navíc skvělou variantou pro ženy, které nesnesou cizí těleso v pochvě a menstruační kalhotky se jim třeba zdají příliš drahé.

Pratelné menstruační vložky se nabízejí ve více velikostech podle intenzity krvácení a tvaru spodních kalhotek. Doporučují se spíš pro lehkou nebo středně intenzivní menstruaci. Jinak se používají stejně jako běžné jednorázové vložky s tím, že po použití se doporučuje je nejdřív promáchnout ve studené vodě.

 

Menstruační mořská houba

Menstruační houbyMenstruační mořská houba patří k jedněm z nejalternativnějších variant. Je to opravdu 100% přírodní produkt, takže se jednotlivé kusy můžou lišit ve tvaru, barvě a velikosti.

Před zavedením do pochvy se houba musí navlhčit, protože suchá je tvrdá. Zavádí se podobně jako tampon. Houba se navlhčí a zmáčkne do malé ruličky a zavede do pochvy. Po nějaké době (podle síly menstruace) je nutné houbu vyndat, vymýt pod tekoucí vodou a vyždímat. Pak je možné ji zase použít.

Ženy, které už mají s houbou zkušenosti, na ni většinou nedají dopustit. Houba totiž díky svým přirozeným vlastnostem nikde netlačí a je velmi pohodlná. Další výhodou je, že ji můžete libovolně zmenšit oříznutím a přizpůsobit si tvar a velikost úplně podle sebe.

Produkty z bio rozložitelných materiálů

Na trhu se také dají koupit jednorázové vložky vyrobené z přírodních materiálů, většinou biobavlny. Jsou zcela rozložitelné, neobsahují žádné parfémy a použité materiály nejsou běleny chlorem. Dobře absorbují tekutinu, jsou měkké a prodyšné. Zároveň ale samozřejmě při menstruaci spolehlivě ochrání.

Řízená neboli volná menstruace

Tento způsob zvládání menstruace je jen pro ty nejodvážnější z odvážných. A pro ty, které mají dobře vytrénované svaly pánevního dna. Žádná menstruační pomůcka se v tomto případě nepoužívá, žena menstruační tekutinu vědomě vylučuje na toaletě a vydrží do doby, než se děloha zase znovu zaplní.

Co když se ekologické menstruační pomůcky bojíte používat

Nejčastější reakcí žen, které o těchto menstruačních pomůckách slyší poprvé, je: No fuj!

Případně: To tak, budu se ještě prát s vložkami!

Nebo: To musí smrdět!

Anebo: To určitě proteče!

A: Vracíme se zpátky na stromy!

Zkušenosti žen, které tyto hygienické potřeby používají, vyvracejí většinu, ne-li všechny tyto mýty. Trochu nepohodlí například při praní nebo čištění těchto pomůcek vyvažuje jejich šetrnost k životnímu prostředí a zdravotní nezávadnost. Ani zápachu se nikdo nemusí obávat. Používané antibakteriální technologie si s ním poradí.

Vyzkoušejte je i vy. Projděte si náš e-shop a začněte třeba s menstruačním kalíškem t.o.c. za rozumnou cenu nebo si kupte rovnou menstruační kalhotky SELENACARE.